Çamaşır yıkamak değil de nasıl yıkanacağına karar vermek zor olabilir. Çünkü birçok farklı kumaş ve her biri için farklı yıkama kuralları var. Aslında temel ilke, bakım etiketlerindeki yıkama talimatlarını uygulamak. Yine de işinizi kolaylaştırmak için en yaygın kullanılan kumaşlar hakkında size hızlı bir yıkama kılavuzu hazırladık.

Pamuklu

En yaygın kullanılan kumaşlardan biri yumuşak, emici ve güçlü pamuktur. Ancak pamuklu giysilerin çoğu ilk yıkamada %5 ile %10 oranında küçülür ve bu da bazen giysilerinizi tekrar kullanamamanıza sebep olabilir.

Nasıl yıkanır? : Çok amaçlı bir deterjanla Pamuklu programında yıkayabilirsiniz. Ancak bebek veya çocuk giysilerini AllergyPlus & Baby programında yıkamanızı öneririz.

Keten

Özellikle nefes alan ve hafif bir kumaş olan keten, keten bitkisinden elde edilir ve en sıcak iklimlerde bile giyen kişiyi serin ve rahat tutar.

Nasıl yıkanır? : Keten giysilerinizi İpek programında, keten masa örtüleri gibi ev eşyalarınızı ise Pamuklu programında yıkayabilirsiniz.

İpek

İpek böcekleri tarafından yapılan saf ipek, şaşırtıcı şekilde hem narin ve parlak hem de oldukça güçlüdür. Çok fazla nem emer ve şeklini korur; ancak ıslak olduğunda oldukça zayıflar, bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir.

Nasıl yıkanır? : Hassas/İpek programında yumuşak bir deterjanla yıkayabilirsiniz.

Yünlü

Soğuk havalarda tercih edilen yün, yumuşacıktır ve sıcak tutar. Üstelik çok fazla leke ve kir tutmaz, kırışmaz. Saf yün oldukça pahalıdır, bu yüzden özellikle özen göstermek gerekir.

Nasıl yıkanır? : Kuru temizleme yapabilir, yünlülere özel bir deterjanla soğuk suyla elde yıkayabilir veya makinede Yünlü programında yıkayabilirsiniz.

Polyester

Polyester kumaşın nefes alma özelliği olmasa da kırışıklık direnci ve şeklini koruma özelliği yüksektir. Üstelik son derece hızlı kurur.

Nasıl yıkanır? : Sentetikler programında yıkayabilirsiniz.

Viskon

Selülozdan üretilen yarı sentetik bir kumaş olan viskon, yumuşak dokusuyla ipeksi bir his verir ve giyimi rahattır. Yumuşak lifleri sayesinde kirlenmesi geç olur, kimyasallar veya terleme ile lifleri zayıflamaz.

Nasıl yıkanır? : Hassas/İpek programında yumuşak bir deterjanla yıkayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here